Dopravní spojení pro dojíždějící žáky zajišťují pravidelné linky IDS JmK jak vlakem, tak autobusem.
Zastávka autobusu je přímo u budovy školy na Masarykově ulici.
Vlakové nádraží je vzdáleno asi 10 min chůze od budovy školy.
PODPORUJEME TALENTY ANEB ÚSPĚŠNÁ SPOLUPRÁCE S OBCÍ
Valentina Šťastná s paní starostkou Šárkou Novotnou
Jakkoliv my učitelé chápeme potřebu inovací a význam rozvoje digitální gramotnosti pro vzdělávání v 21. století, pevně věřím, že cílem vzdělávacího systému není vychovat pouze odborníky schopné pracovat v oblasti digitálních technologií, ale rozvíjet rovnoměrně všechny oblasti lidské osobnosti včetně jejích schopností a nadání. Třeba výtvarného nadání.
Právě proto bych vám chtěla představit svou žákyni Valentinu Šťastnou. Začátky jejího působení v šesté třídě byly běžné. Víc se dívala z okna než do sešitu, všechno bylo zajímavější než učení. Poté ale nastal zlom. Když totiž víte, kam v životě směrujete, najednou víte i to, co je pro to potřebné udělat. A tak se z Váji stala po vědomostní stránce jedna z nejlepších studentek třídy. A nespoléhá pouze na svůj talent, ale začíná ho rozvíjet a vzdělávat se. Jaký je rozdíl mezi nadáním a talentem? Nadání lze vnímat jako určité dispozice, vrozené nenaučené schopnosti a talent jako rozvinutou formu nadání v mistrovství daného oboru, které s sebou přináší i píli, svědomitost a tendenci dokončit zadaný úkol či vylepšit své schopnosti. Přesně touhle cestou se Valentina vydala.
Valentininy práce na přijímací zkoušky na střední školu umění a designu v Brně
A tak i Vája sbírala nové a nové vědomosti a zkušenosti, jak rozvíjet a podpořit své nadání. Jak na kresbu portrétu, na proporce, vizování, stínování a šrafování, jak zachytit světlo a objem, texturu a podobně. Své první zkušenosti sbírala ve výtvarných kurzech u paní Martiny Klakové v Ivani a paní Jany Roskové z Velkých Němčic. Valentina ale má na sebe velké nároky, a tak se přihlásila i do kurzu kreslení pro veřejnost na FAVU v Brně u svého již budoucího učitele kresby Jána Lastomirského. Vája tedy jde a nestydí se kreslit po boku dospělých osob na vysoké škole.
A tak i Vája sbírala nové a nové vědomosti a zkušenosti, jak rozvíjet a podpořit své nadání. Jak na kresbu portrétu, na proporce, vizování, stínování a šrafování, jak zachytit světlo a objem, texturu a podobně. Své první zkušenosti sbírala ve výtvarných kurzech u paní Martiny Klakové v Ivani a paní Jany Roskové z Velkých Němčic. Valentina ale má na sebe velké nároky, a tak se přihlásila i do kurzu kreslení pro veřejnost na FAVU v Brně u svého již budoucího učitele kresby Jána Lastomirského. Vája tedy jde a nestydí se kreslit po boku dospělých osob na vysoké škole.
Další kresba z portfolia mladé umělkyně
A jak se na správnou výtvarnici patří, poslední dobou můžete Váju potkat kromě knihy i se skicákem v ruce. Kreslí, pozoruje, studuje, zachycuje, tvoří…
Valentininy letošní úspěchy:
Valentina v lednu úspěšně zvládla talentové zkoušky na střední školu umění a designu v Brně. Na oboru ilustrace se umístila na 3. místě ze 105 uchazečů a na oboru malba na 6. místě z 72 uchazečů.
17. února prezentovala Vája své práce na MINI VERNISÁŽI pořádané spolu s její třídní učitelkou a velkou fanynkou. Na vernisáž ji přišla podpořit její nejbližší rodina, současní i bývalí kamarádi ze školy, vedení a učitelé školy. Nesměla chybět ani její první učitelka umění, paní Martina Klaková z Ivaně. Když tedy nepočítám rodiče (jejich díla byly také součástí výstavy) a babičku, po kterých Valentina zdědila umělecké vlohy a lásku nejenom k výtvarnému umění. Mezi hosty byli také bývalí ředitelé naší školy, pan Oldřich Vybíral, zástupce obce a Jihomoravského kraje, pan Josef Varmužka, velký milovník umění a také předchozí pan ředitel Jiří Sliacký. Moc si vážím jejich zájmu o naši školu, i když už je život zavál jiným směrem. Je vidět, že naše škola je jim pořád blízká.
Valentina v kruhu nejbližších
Celá vernisáž se nesla v uměleckém duchu, nechybělo ani hudební vystoupení, o které se postaraly Valentininy spolužačky Nicole, Veronika a Anežka, které zahrály krátkou kytarovou skladbu. Mottem vernisáže bylo představit nejenom mladou nadějnou umělkyni, ale hlavně úžasného člověka a Valentininu cestu za svým snem.
Spolužačky Nicole, Veronika a Anežka
Další únorový týden byly Valentininy práce k prohlédnutí v prostorách obecního úřadu ve Vranovicích a poté i v Ivani. O mladou umělkyni a podporu nadějných žáků je zájem. Dalším důkazem toho je úspěšná spolupráce Valentiny s obcí Vranovice. Obec každoročně oceňuje své občany motivační věcnou cenou, a právě jednou z cen byl i obraz namalovaný právě Valentinou pro oceněnou paní MUDr. Yvonu Musilovou, která více než 40 let pracovala jako zubní lékařka ve Vranovicích.
Obraz namalovaný pro MUDr. Yvonu Musilovou jako součást motivační ceny
A podporou Valentiny to nekončí. Vernisáž položila základ pro další akce na podporu nadějných umělců školy, jako je účast naší žákyně 5. třídy Elišky Evy Turkové na výstavě obrazů v Žabčicích dne 20. 5 a 21. 5. 2023 nebo chystaná výstava prací žáků naší školy v ateliéru Martiny Klakové v Ivani.
I v hodinách výtvarné výchovy se snažíme ukázat dětem krásy výtvarného umění, seznamovat je se slavnými obrazy a umělci, učit je různé techniky a postupy (například jak si sám vyrobit barvy), podporovat jejich kreativitu a možnost sebevyjádření, a to jak na prvním, tak na druhém stupni. Jsem ráda, že žáci pochopili, že obkreslování obrázků z mobilu je umění nenaučí. Letos třeba osmáci zkusili velkoformátovou malbu a malovali kulisy pro své spolužáky na divadelní představení Budulínek nebo dělali kopie i parafráze na známe obrazy.
Mgr. Andrea Lastomirská
Kulisy pro mladší spolužáky na divadelní představení, 8. A třída
Práce žáků 8. A třídy
Partneři