OSTRAVA

 OSTRAVA

FARAME Z DOLU DO DOLU

Je pátek 21. ledna a my Modrásci se Zeleňásky čekáme na první šichtu. No to víte, robota je to těžká.

První kroky nemířily hned do šachty. Museli jsme projít vstupní prohlídkou. V dole Hlubina na nás čekal doktor, který pomocí zahraničních metod, zjišťoval kapacitu našich plic. Ten, kdo je chabrus na plíce, ten skončil v kanclu nebo na třídírně. Do díry ho nikdo nepustil. Měli jsme štěstí, všichni jsme prošli.

Dostali jsme svačinu v „kufriku s kofolou“. Říkáte si, oni dostali Kofolu, to se mají. Ne, ne. Havíři k pití dostávali hodně, hodně sladký čaj, aby dodal energii a spláchl prach. V dole Landek naše kroky směřovala do havířských

šaten. Vyfasovali jsme čísla. Štajgr si je musel zapamatovat, kdyby se náhodou něco stalo. Ať se ví, kdo v ďuře zařval. Bohužel v kleci nikdo nefotil, bo nám bylo zle, jak se klec řítila do hlubin země. My měli fárat na osmičce. Jak jsme vystoupili, štajger zkontroloval hajcmany a my mohli nakládat uhlí. Najednou klekla fofrola a v rubani byl hic, že se nedalo dýchat. Najednou jsme viděli potkany, jak běží jedním směrem. Tož my za nimi. Bo na školeni řikali, utikejte za potkany!!! Naštěstí, žádný metan nevybuchl a my mohli pokračovat v robotě. Odpolední směna proběhla v dole Petra a Pavla. Narubané uhlí, jsme převáželi do velkých pecí, kde byl hic jako hrom. Naštěstí tam fungovala fofrola a cug byl tak velky, že nas to tam malem vcuclo. A přišla noční šichta. Bo ta je pro haviře nejdelši. Ale my jsme super parta a na šichtu jsme všichni natěšeni. Rubame, rubame a najednou prda, jak z děla. Štejger křičí, chlopi, pozor zával. Tož jsme sa semkli,

A hledali tu ďuru, do které musíme se schovat. Teď sa ukazalo, jaci zme kamoši. Jeden druhego jsme v tom prachu vedli k vychodu.

To vám říkáme. Fárat do dolu, to je opravdu šichta.

Tam každý spoléhá na každého.

Všichni musí táhnout za jeden provaz.

Slovo parťáka platí.

Nikdo nezůstane pozadu.

Zdař bůh znamená respekt.

Když jde do tuhého, držíme spolu.

Žádný strach z prachu a dřiny.

Férovost na prvním místě.

Vracíme se na světlo s čistým štítem.

ZDAŘ BŮH

Datum vložení: 10. 2. 2026 20:08
Datum poslední aktualizace: 10. 2. 2026 20:10
Autor: Správce Webu